Antigo
1

Tuesday, January 1, 2019
TimeEventDetails
BUILDING CLOSED - aHs

Building Closed for Holiday

Building Closed for Holiday

BUILDING CLOSED - aMs

Building Closed for Holiday

Building Closed for Holiday

10:00am- 12:45pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

12:45pm- 2:00pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

1:00pm- 3:00pmBasketball - AHS Boys Team Practice
Fieldhouse (All-Courts) - aHs location

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

3:00pm- 4:30pmBasketball - AHS Girls Team Practice
Fieldhouse (All-Courts) - aHs location

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker

3:00pm- 6:00pmWrestling - aHs Team Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location

Wrestling Practice - Ben Olsen

Wrestling Practice - Ben Olsen

6:00pm- 7:30pmOne Wisconsin practice
Fieldhouse (Court C) - aHs, Fieldhouse (Main Court) - aHs location
Wednesday, January 2, 2019
TimeEventDetails
8:00am- 10:00amInservice (USDA)
VOLM - aHs, VOLM Control Booth location

All District Staff

All District Staff

8:00am- 3:30pmInservice (USDA)
Room 123 - aHs, Room 124 - aHs, Room 125 - aHs, Room 126 - aHs, Room 127 - aHs, Room 128 - aHs, Room 129 - aHs, Room 130 - aHs, Room 131 - aHs location

All 4K-6th Staff Inservice

All 4K-6th Staff Inservice

8:00am- 3:30pmInservice (USDA)
Room 218 - aHs, Room 219 - aHs, Room 220 - aHs location

All 6th-8th Staff Inservice

All 6th-8th Staff Inservice

8:00am- 3:30pmInservice (USDA)
Room 221 - aHs, Room 222 - Focus Study Hall aHs, Room 223 - Focus Study Hall aHs, Room 224 - aHs, Room 225 - aHs location

All 9th-12th Staff Inservice

All 9th-12th Staff Inservice

10:00am- 12:45pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

10:00am- 12:00pmInservice (USDA)
Commons - aHs (All-the-Commons) location

All District Staff Inservice

All District Staff Inservice

12:45pm- 2:00pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

1:00pm- 3:30pmInservice (USDA)
Commons - aHs (All-the-Commons) location

All 4K-7th Staff Inservice

All 4K-7th Staff Inservice

1:00pm- 3:30pmInservice (USDA)
IMC - aHs, Media Tech Room (M/T) -aHs Room 210-4 location

All 8th-12th Staff Inservice

All 8th-12th Staff Inservice

3:00pm- 6:00pmWrestling - aHs Team Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location

Wrestling Practice - Ben Olsen

Wrestling Practice - Ben Olsen

3:15pm- 5:00pmBasketball - AHS Girls Team Practice
Fieldhouse (All-Courts) - aHs location

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker

3:30pm- 5:30pmGymnastics - AHS team practice
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location

Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula

Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula

3:30pm- 5:00pmSwimming - Boys aHs Team Practice

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

5:00pm- 6:30pmBasketball - AHS Boys Team Practice
Fieldhouse (All-Courts) - aHs location

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

5:00pm- 6:00pmSwimming - Boys aHs Team Practice
Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

6:30pm- 8:00pmGNW Boys 5th Grade Basketball practice
Fieldhouse (Court C) - aHs location
6:30pm- 8:00pmGNW Boys BB 8th practice
Fieldhouse (Main Court) - aHs location
7:00pm- 9:45pmAntigo Coed Volleyball League
GYM - aMs, Multi Purpose Room (M/P) - aMs location
Thursday, January 3, 2019
TimeEventDetails
7:00am- 7:35amFCA (Fellowship of Christian Athletes)
Media Tech Room (M/T) -aHs Room 210-4 location

FCA Meeting - Greg Parise

FCA Meeting - Greg Parise

3:00pm- 4:00pmWeight Room
Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield

Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield

3:15pm- 5:00pmBasketball - AHS Boys Team Practice
Fieldhouse (All-Courts) - aHs location

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

3:20pm- 5:00pmBasketball - aMs 7th/8th Girls Basketball Practice
GYM - aMs location

7th/8th Girls BB Practice - Rick Block and Jim Kondzela

7th/8th Girls BB Practice - Rick Block and Jim Kondzela

3:20pm- 5:30pmWrestling - aMs team practice
North Balcony And/Or Batting Cage - aMs Gym location

MS Wrestling Practice - Joe Pregler & Matt Sundermeyer

MS Wrestling Practice - Joe Pregler & Matt Sundermeyer

3:30pm- 5:00pmCheerleading - aHs
Commons - aHs (All-the-Commons) location

Winter Cheer Practice - Heidi Lucas / Connie Schuessler

Winter Cheer Practice - Heidi Lucas / Connie Schuessler

3:30pm- 5:30pmGymnastics - AHS team practice
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location

Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula

Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula

3:30pm- 6:30pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

3:30pm- 4:30pmSwimming - Boys aHs Team Practice
Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

4:00pm- 6:00pmDrivers Education Classroom
Room 126 - aHs location
4:00pm- 6:00pmGymnastics - aMs Practice
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location

MS Gymnastics Practice - Kim Swan and Jaclyn Riemer

MS Gymnastics Practice - Kim Swan and Jaclyn Riemer

5:00pm- 9:00pmConcessions (Athletic Events)
Commons - aHs (All-the-Commons), Concession stand - aHs location

Basketball Concessions - Student Council

Basketball Concessions - Student Council

5:00pm- 6:30pmGNW Boys 7th grade practice
GYM - aMs location

GNW 7th Grade BOys BB practice - Alex Kohler

GNW 7th Grade BOys BB practice - Alex Kohler

5:30pmSwimming: Boys Varsity Meetvs. Tomahawk  @  Clara R. McKenna Aquatic Center

**PARENT'S NIGHT**

**PARENT'S NIGHT**

5:45pmBasketball: Girls JV2 Gamevs. Mosinee  @  Antigo High School
Court ClocationFS

**PARENT'S NIGHT**

**PARENT'S NIGHT**

5:45pmBasketball: Girls JV Gamevs. Mosinee  @  Antigo High School
Main CourtlocationFS

**PARENT'S NIGHT**

**PARENT'S NIGHT**

6:00pm- 8:00pmAntigo Gymnastics Club Twisters
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location
6:00pm- 8:00pmAntigo Youth Wrestling Club Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location
6:30pm- 8:00pmGirls GNBL Practice
GYM - aMs location
6:30pm- 8:00pmGirls GNBL Practice
Multi Purpose Room (M/P) - aMs location
6:30pm- 7:30pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

6:30pm- 8:30pmMusical - aHs Musical "Practices"
VOLM - aHs location

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

6:30pmWrestling: Boys JV MatchBus Info

Leaves:       4:00pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Lakeland Union High School
7:00pmWrestling: Boys Varsity MatchBus Info

Leaves:       4:00pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Lakeland Union High School
7:15pmBasketball: Girls Varsity Gamevs. Mosinee  @  Antigo High School
Main CourtlocationFS

**PARENT'S NIGHT**

**PARENT'S NIGHT**

8:05pm- 10:00pmMen's Basketball
GYM - aMs location
Friday, January 4, 2019
TimeEventDetails
7:00am- 7:30amStudent Council Meeting
Media Tech Room (M/T) -aHs Room 210-4 location
3:00pm- 10:00pmArt Open Studio
Room 114-1 (Art Room) - aHs, Room 114-2 (Art Room) - aHs location

Art Open Studio for Advanced/AP students - Justin Markgraf

Art Open Studio for Advanced/AP students - Justin Markgraf

3:00pm- 6:00pmWrestling - aHs Team Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location

Wrestling Practice - Ben Olsen

Wrestling Practice - Ben Olsen

3:10pm- 3:30pmAntigo HS Pride Lesson Prep-Advisory
IMC - aHs location

Antigo Pride Lesson Prep Advisory - Anita Mattek

Antigo Pride Lesson Prep Advisory - Anita Mattek

3:15pm- 5:00pmBasketball - AHS Girls Team Practice
Fieldhouse (All-Courts) - aHs location

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker

3:20pm- 5:00pmBasketball - aMs 7th/8th Girls Basketball Practice
GYM - aMs location

7th/8th Girls BB Practice - Rick Block and Jim Kondzela

7th/8th Girls BB Practice - Rick Block and Jim Kondzela

3:20pm- 5:30pmWrestling - aMs team practice
North Balcony And/Or Batting Cage - aMs Gym location

MS Wrestling Practice - Joe Pregler & Matt Sundermeyer

MS Wrestling Practice - Joe Pregler & Matt Sundermeyer

3:30pmGymnastics: Girls Varsity InvitationalBus Info

Leaves:       3:30pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. West Bend West
 @ West Bend West High School location

**Coach Bus** **Overnight Trip - Invite is on Saturday, January 5, 2019. Leave at 3:30 pm on Friday, January 4th.

**Coach Bus** **Overnight Trip - Invite is on Saturday, January 5, 2019. Leave at 3:30 pm on Friday, January 4th.

3:30pm- 5:30pmGymnastics - AHS team practice
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location

Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula

Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula

3:30pm- 5:00pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

3:30pm- 5:30pmMusical - aHs Musical "Practices"
VOLM - aHs location

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

3:30pm- 5:00pmSwimming - Boys aHs Team Practice

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

4:00pm- 6:00pmDrivers Education Classroom
Room 126 - aHs location
4:00pm- 6:00pmGymnastics - aMs Practice
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location

MS Gymnastics Practice - Kim Swan and Jaclyn Riemer

MS Gymnastics Practice - Kim Swan and Jaclyn Riemer

5:00pm- 9:00pmConcessions (Athletic Events)
Commons - aHs (All-the-Commons), Concession stand - aHs location

Basketball Concessions - Student Council

Basketball Concessions - Student Council

5:00pm- 6:00pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Video

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Video

5:00pm- 6:00pmSwimming - Boys aHs Team Practice
Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

5:45pmBasketball: Boys JV2 Gamevs. Mosinee  @  Antigo High School
Court ClocationFS
5:45pmBasketball: Boys JV Gamevs. Mosinee  @  Antigo High School
Main CourtlocationFS
7:15pmBasketball: Boys Varsity Gamevs. Mosinee  @  Antigo High School
Main CourtlocationFS
Saturday, January 5, 2019
TimeEventDetails
8:00am- 12:00pmMusical - aHs Musical "Practices"
VOLM - aHs location

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

8:30am- 12:00pmBoys Grades 1-4 Basketball
GYM - aMs, Multi Purpose Room (M/P) - aMs location
10:00amGymnastics: Girls Varsity Invitationalvs. Grafton, Hartford Union, Manitowoc Lincoln, Nicolet, Oconomowoc, Sheboygan South, Valders, West Bend East, West Bend West
 @ West Bend West High School location

**Coach Bus** **Overnight Trip - Invite is on Saturday, January 5, 2019. Leave at 3:30 pm on Friday, January 4th.

**Coach Bus** **Overnight Trip - Invite is on Saturday, January 5, 2019. Leave at 3:30 pm on Friday, January 4th.

10:00amWrestling: Boys JV GameBus Info

Leaves:       6:45am
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Athens (Cloverwood), Bonduel, Clintonville, DC Everest, Edgar, Elcho, Gillett/Suring, Hortonville, Lakeland Union High School, Marinette, Marshfield, Medford, Menominee Indian, Mosinee, Oconto, Phillips, Rhinelander, Shawano Community, Spencer, Stevens Point, Three Lakes, Wausau East, Wausau West
10:00amWrestling: Middle School InvitationalBus Info

Leaves:       6:30am
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Crandon, DC Everest JH/MS, Elcho, MHLT, Medford, Neillsville, Three Lakes, Tomahawk
 @ Tomahawk High Schoollocation

weigh-in starts at 8:00 am

weigh-in starts at 8:00 am

1:00pmIce Hockey: Boys JV Gamevs. West Salem  @  Langlade County Multi Purpose Building
1:30pmBasketball: Girls JV2 Game  

(Cancelled)

vs. Oconto Falls  @  Antigo High School
Court ClocationFS
1:30pmBasketball: Girls JV Gamevs. Oconto Falls  @  Antigo High School
Main CourtlocationFS
3:00pmBasketball: Girls Varsity Gamevs. Oconto Falls  @  Antigo High School
Main CourtlocationFS
3:00pmIce Hockey: Boys Varsity Gamevs. West Salem  @  Langlade County Multi Purpose Building
5:00pm- 9:00pmConcessions (Athletic Events)
Commons - aHs (All-the-Commons), Concession stand - aHs location

Basketball Concessions - Student Council

Basketball Concessions - Student Council

Sunday, January 6, 2019
TimeEventDetails
6:00pm- 7:30pmOne Wisconsin VBC practice  

(Cancelled)

Fieldhouse (Court C) - aHs, Fieldhouse (Main Court) - aHs location
7:30pm- 8:30pmBaseball - aHs open gym
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs location

Baseball Open Gym - Scott Farmer

Baseball Open Gym - Scott Farmer

Monday, January 7, 2019
TimeEventDetails
8:00am- 9:00pmAntigo Optimist Tree Burn Drop-Off
Gravel Parking Lot - aHs location
3:00pm- 4:00pmWeight Room
Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield

Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield

3:00pm- 6:00pmWrestling - aHs Team Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location

Wrestling Practice - Ben Olsen

Wrestling Practice - Ben Olsen

3:15pm- 5:30pmBasketball - AHS Boys Team Practice
Fieldhouse (All-Courts) - aHs location

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

3:20pm- 5:00pmBasketball - aMs 7th/8th Girls Basketball Practice
GYM - aMs location

7th/8th Girls BB Practice - Rick Block and Jim Kondzela

7th/8th Girls BB Practice - Rick Block and Jim Kondzela

3:20pm- 5:30pmWrestling - aMs team practice
North Balcony And/Or Batting Cage - aMs Gym location

MS Wrestling Practice - Joe Pregler & Matt Sundermeyer

MS Wrestling Practice - Joe Pregler & Matt Sundermeyer

3:30pm- 5:30pmGymnastics - AHS team practice
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location

Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula

Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula

3:30pm- 5:00pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

3:30pm- 5:00pmHonors Choir - Elementary
Room 119 (Choir Room) - aHs location

Elementary Honors Choir - Jacob and Hannah Oxley

Elementary Honors Choir - Jacob and Hannah Oxley

3:30pm- 5:00pmSwimming - Boys aHs Team Practice

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

4:00pm- 6:00pmDrivers Education Classroom
Room 126 - aHs location
4:00pm- 6:00pmGymnastics - aMs Practice
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location

MS Gymnastics Practice - Kim Swan and Jaclyn Riemer

MS Gymnastics Practice - Kim Swan and Jaclyn Riemer

5:00pm- 6:30pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

5:00pm- 6:00pmSwimming - Boys aHs Team Practice
Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

5:30pm- 7:30pmBasketball - AHS Girls Team Practice
Fieldhouse (Main Court) - aHs location

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker

6:00pm- 8:00pmAntigo Gymnastics Club Twisters
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location
6:30pm- 8:00pmGirls GNBL Practice
GYM - aMs location
6:30pm- 8:00pmGirls GNBL Practice
Multi Purpose Room (M/P) - aMs location
6:30pm- 8:30pmMusical - aHs Musical "Practices"
VOLM - aHs location

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

7:35pm- 9:00pmOne Wisconsin practice
Fieldhouse (Court C) - aHs, Fieldhouse (Main Court) - aHs location
8:00pm- 10:00pmTennis - aHs Boys Open Gym
Multi Purpose Room (M/P) - aMs location

Boys Tennis Open Gym - Steve Wagner

Boys Tennis Open Gym - Steve Wagner