Antigo
1

Friday, February 1, 2019
TimeEventDetails
8:30am Set-Up for 8th Grade Class Meeting -  
9:18am- 9:48am8th Grade Class Meeting -
VOLM - aHs, VOLM Control Booth location

8th grade academic awards presentation - Heather McCann / Matt Meronk

8th grade academic awards presentation - Heather McCann / Matt Meronk

10:15am Tear Down for 8th Grade Class Meeting - 
3:00pm- 10:00pmArt Open Studio
Room 114-1 (Art Room) - aHs, Room 114-2 (Art Room) - aHs location

Art Open Studio for Advanced/AP students - Justin Markgraf

Art Open Studio for Advanced/AP students - Justin Markgraf

3:00pm- 6:00pmWrestling - aHs Team Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location

Wrestling Practice - Ben Olsen

Wrestling Practice - Ben Olsen

3:15pm- 5:30pmBasketball - AHS Boys Team Practice
Fieldhouse (All-Courts) - aHs location

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

3:20pm- 5:00pmBasketball - aMs 7th grade Girls BB practice
Multi Purpose Room (M/P) - aMs location

7th Grade Girls BB practice - Rick Block

7th Grade Girls BB practice - Rick Block

3:20pm- 5:00pmBasketball - aMs 8th grade Girls BB practice
GYM - aMs location

8th Grade Girls BB practice - Jim Kondzela

8th Grade Girls BB practice - Jim Kondzela

3:30pm- 5:30pmGymnastics - AHS team practice
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location

Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula

Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula

3:30pm- 5:00pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

3:30pm- 5:30pmMusical - aHs Musical "Practices"
VOLM - aHs location

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

5:00pm- 6:00pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Video

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Video

5:30pm- 7:30pmBasketball - AHS Girls Team Practice
Fieldhouse (All-Courts) - aHs location

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker **Set-up for GNW tournament after practice

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker **Set-up for GNW tournament after practice

5:30pmSwimming: Boys Varsity GNC MeetBus Info

Leaves:       1:15pm
Dismissal:  1:00pm
Return:       --

vs. Lakeland Union High School, Medford, Rhinelander, Shawano Community High School, Tomahawk
Saturday, February 2, 2019
TimeEventDetails
8:00am- 5:00pmGirls Great Northwest 5/6 Tournament
Commons - aHs (All-the-Commons), Concession stand - aHs, Commons - aMs, GYM - aMs, Multi Purpose Room (M/P) - aMs, Fieldhouse (Court C) - aHs, Fieldhouse (Main Court) - aHs location
8:00am- 12:00pmMusical - aHs Musical "Practices"
VOLM - aHs location

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

9:00amGymnastics: Girls Varsity InvitationalBus Info

Leaves:       7:15am
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Marshfield, Menominee, Milton, Mosinee, Nicolet, Southwestern, Waupun
10:00amGymnastics: Girls JV InvitationalBus Info

Leaves:       7:15am
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Marshfield, Menominee, Milton, Mosinee, Nicolet, Southwestern, Waupun
10:00amIce Hockey: Boys Varsity GNC Meetvs. Medford, Mosinee, Northland Pines, Rhinelander, Tomahawk, Waupaca  @  Langlade County Multi-Purpose Building

GNC Tournament 7th Place Game. Actual matchups will be determined after games of 1/29/2019. Starting times are not yet finalized.

GNC Tournament 7th Place Game. Actual matchups will be determined after games of 1/29/2019. Starting times are not yet finalized.

10:00amWrestling: Boys Varsity GNC MeetBus Info

Leaves:       6:45am
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Lakeland Union High School, Medford, Mosinee, Rhinelander, Tomahawk
1:00pmIce Hockey: Boys Varsity GNC Meetvs. Medford, Mosinee, Northland Pines, Rhinelander, Tomahawk, Waupaca  @  Langlade County Multi-Purpose Building

GNC Tournament 5th Place Game. Actual matchups will be determined after games of 1/29/2019. Starting times are not yet finalized.

GNC Tournament 5th Place Game. Actual matchups will be determined after games of 1/29/2019. Starting times are not yet finalized.

4:00pmIce Hockey: Boys Varsity GNC Meetvs. Medford, Mosinee, Northland Pines, Rhinelander, Tomahawk, Waupaca  @  Langlade County Multi-Purpose Building

GNC Tournament 3rd Place Game. Actual matchups will be determined after games of 1/29/2019. Starting times are not yet finalized.

GNC Tournament 3rd Place Game. Actual matchups will be determined after games of 1/29/2019. Starting times are not yet finalized.

7:00pmIce Hockey: Boys Varsity GNC Meetvs. Lakeland Union High School, Medford, Mosinee, Northland Pines, Rhinelander, Tomahawk, Waupaca  @  Langlade County Multi-Purpose Building

GNC Tournament Championship Game. Actual matchups will be determined after games of 1/29/2019. Starting times are not yet finalized.

GNC Tournament Championship Game. Actual matchups will be determined after games of 1/29/2019. Starting times are not yet finalized.

Sunday, February 3, 2019
TimeEventDetails
4:00pm- 5:30pmSoftball - AHS open gym
GYM - aMs location

Softball Open Gym - Sandi Robrecht

Softball Open Gym - Sandi Robrecht

6:00pm- 7:30pmOne Wisconsin VBC practice
Fieldhouse (Court C) - aHs, Fieldhouse (Main Court) - aHs location
7:30pm- 8:30pmBaseball - aHs open gym
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs location

Baseball Open Gym - Scott Farmer

Baseball Open Gym - Scott Farmer

Monday, February 4, 2019
TimeEventDetails
11:00am Set-Up for National Guard (Military) Visit - aHs  
11:15am- 12:35pmNational Guard (Military) Visit - aHs
Commons - aHs (All-the-Commons) location

US Army National Guard Visit - SSG Magen Zirbel

US Army National Guard Visit - SSG Magen Zirbel

12:45pm Tear Down for National Guard (Military) Visit - aHs 
3:00pm- 4:00pmWeight Room
Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield

Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield

3:00pm- 6:00pmWrestling - aHs Team Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location

Wrestling Practice - Ben Olsen

Wrestling Practice - Ben Olsen

3:15pm- 5:30pmBasketball - AHS Boys Team Practice
Fieldhouse (All-Courts) - aHs location

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

3:20pm- 5:00pmBasketball - aMs 6th grade Girls Intramurals
GYM - aMs location

6th Grade Intramural Girls BB - Heather McCann & Lori Flannery

6th Grade Intramural Girls BB - Heather McCann & Lori Flannery

3:30pm- 5:30pmGymnastics - AHS team practice
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location

Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula

Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula

3:30pm- 5:00pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

3:30pm- 5:00pmSwimming - Boys aHs Team Practice

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

4:00pm- 5:00pmCheerleading - aHs
Commons - aHs (All-the-Commons) location

Winter Cheer Little Kids Camp - Heidi Lucas / Connie Schuessler

Winter Cheer Little Kids Camp - Heidi Lucas / Connie Schuessler

4:00pm- 6:00pmDrivers Education Classroom
Room 126 - aHs location
4:30pmBasketball: Girls 8th B GameBus Info

Leaves:       2:00pm
Dismissal:  1:45pm
Return:       --

vs. Northland Pines
 @ Northland Pines Elementary (K-6 Building). location
4:30pmBasketball: Girls 7th B GameBus Info

Leaves:       2:00pm
Dismissal:  1:45pm
Return:       --

vs. Northland Pines
 @ Northland Pines Elementary (K-6 Building). location

7th B & 8th B @ 4:30 / 7th A & 8th A @ 5:30

7th B & 8th B @ 4:30 / 7th A & 8th A @ 5:30

5:00pm- 6:30pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

5:00pm- 6:00pmSwimming - Boys aHs Team Practice
Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

5:30pmBasketball: Girls 8th A GameBus Info

Leaves:       2:00pm
Dismissal:  1:45pm
Return:       --

vs. Northland Pines
 @ Northland Pines Elementary (K-6 Building). location
5:30pmBasketball: Girls 7th A GameBus Info

Leaves:       2:00pm
Dismissal:  1:45pm
Return:       --

vs. Northland Pines
 @ Northland Pines Elementary (K-6 Building). location
5:30pm- 7:30pmBasketball - AHS Girls Team Practice
Fieldhouse (Main Court) - aHs location

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker

5:30pmGymnastics: Girls 6th/7th/8th Grade MeetBus Info

Leaves:       2:20pm
Dismissal:  2:00pm
Return:       --

vs. AVW- Minocqua, MHLT, Marshfield, Rhinelander
 @ Arbor Vitae/Woodrufflocation
6:00pm- 8:00pmAntigo Gymnastics Club Twisters
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location
6:30pm- 8:00pmGirls GNBL Practice
GYM - aMs location
6:30pm- 8:00pmGirls GNBL Practice
Multi Purpose Room (M/P) - aMs location
6:30pm- 7:30pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

6:30pm- 8:30pmMusical - aHs Musical "Practices"
VOLM - aHs location

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

7:00pmIce Hockey: Girls Varsity Game  

(Date changed from 02-01-19)

Lakeland/Tomahawk/Mercer vs. Antigo/Rhinelander
 @ Rhinelander Ice Arenalocation
7:35pm- 9:00pmOne Wisconsin practice
Fieldhouse (Court C) - aHs, Fieldhouse (Main Court) - aHs location
8:00pm- 10:00pmTennis - aHs Boys Open Gym
Multi Purpose Room (M/P) - aMs location

Boys Tennis Open Gym - Steve Wagner

Boys Tennis Open Gym - Steve Wagner

Tuesday, February 5, 2019
TimeEventDetails
TBDBasketball: Girls 7th A Gamevs. Medford  @  Antigo Middle School
11:00am Set-Up for Navy (Military) Visits - aHs  
11:16am- 12:35pmNavy (Military) Visits - aHs
Commons - aHs (All-the-Commons) location

Navy Visit - Petty Officer John Arendt **Pearl Harbor Day**

Navy Visit - Petty Officer John Arendt **Pearl Harbor Day**

12:45pm Tear Down for Navy (Military) Visits - aHs 
3:00pm- 4:00pmWeight Room
Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield

Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield

3:00pm- 6:00pmWrestling - aHs Team Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location

Wrestling Practice - Ben Olsen

Wrestling Practice - Ben Olsen

3:10pm- 4:10pmACT Test Meeting
IMC - aHs location

ACT Proctor Meeting - Anita Mattek

ACT Proctor Meeting - Anita Mattek

3:15pm- 5:30pmBasketball - AHS Boys Team Practice
Fieldhouse (All-Courts) - aHs location

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

3:30pm- 6:30pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

3:30pm- 5:00pmSwimming - Boys aHs Team Practice

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

4:00pmBasketball: Girls 8th B Gamevs. Medford  @  Antigo Middle School
GymlocationFS
4:00pmBasketball: Girls 7th B Gamevs. Medford  @  Antigo Middle School
4:00pm- 5:00pmCheerleading - aHs
Commons - aHs (All-the-Commons) location

Winter Cheer Little Kids Camp - Heidi Lucas / Connie Schuessler

Winter Cheer Little Kids Camp - Heidi Lucas / Connie Schuessler

4:00pm- 6:00pmDrivers Education Classroom
Room 126 - aHs location
4:00pm- 6:00pmGymnastics - aMs Practice
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location

MS Gymnastics Practice - Kim Swan and Jaclyn Riemer

MS Gymnastics Practice - Kim Swan and Jaclyn Riemer

5:00pmBasketball: Girls 8th A Gamevs. Medford  @  Antigo Middle School
GymlocationFS
5:00pm- 6:00pmSwimming - Boys aHs Team Practice
Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

5:30pm- 7:00pmGNW Boys BB 8th practice
Fieldhouse (Main Court) - aHs location
5:45pmBasketball: Girls JV2 GameBus Info

Leaves:       4:00pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Mosinee
 @ Mosinee High Schoollocation
5:45pmBasketball: Girls JV GameBus Info

Leaves:       4:00pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Mosinee
 @ Mosinee High Schoollocation
6:00pm- 8:00pmAntigo Youth Wrestling Club Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location
6:30pm- 7:30pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

6:30pm- 8:30pmMusical - aHs Musical "Practices"
VOLM - aHs location

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

6:45pm- 10:00pmAntigo Women's Volleyball League
GYM - aMs location
7:15pmBasketball: Girls Varsity GameBus Info

Leaves:       4:00pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Mosinee
 @ Mosinee High Schoollocation
8:15pm- 9:30pmAntigo Women's Volleyball League
Multi Purpose Room (M/P) - aMs location
Wednesday, February 6, 2019
TimeEventDetails
7:00am- 7:30amStudent Council Meeting
Media Tech Room (M/T) -aHs Room 210-4 location
3:00pm- 4:00pmWeight Room
Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield

Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield

3:00pm- 6:00pmWrestling - aHs Team Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location

Wrestling Practice - Ben Olsen

Wrestling Practice - Ben Olsen

3:10pm- 3:40pmHigh School Staff Meetings
IMC - aHs location
3:15pm- 5:00pmBasketball - AHS Boys Team Practice
Fieldhouse (All-Courts) - aHs location

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris

3:20pm- 5:00pmBasketball - aMs 7th/8th Girls Basketball Practice
GYM - aMs location

7th/8th Girls BB Practice - Rick Block and Jim Kondzela

7th/8th Girls BB Practice - Rick Block and Jim Kondzela

3:30pm- 4:30pmClass Dojo Sessions
Media Tech Room (M/T) -aHs Room 210-4 location

Class Dojo sessions - Jolene Koeppel

Class Dojo sessions - Jolene Koeppel

3:30pm- 6:00pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

3:30pm- 5:30pmMusical - aHs Musical "Practices"
VOLM - aHs location

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

3:30pm- 5:00pmSwimming - Boys aHs Team Practice

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

4:00pm- 6:00pmGymnastics - aMs Practice
Multi Purpose Room (M/P) - aMs location

MS Gymnastics Practice - Kim Swan and Jaclyn Riemer

MS Gymnastics Practice - Kim Swan and Jaclyn Riemer

5:00pm- 6:30pmBasketball - AHS Girls Team Practice
Fieldhouse (All-Courts) - aHs location

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker

5:00pm- 6:30pmSoftball - AHS open gym
GYM - aMs location

Softball Open Gym - Sandi Robrecht

Softball Open Gym - Sandi Robrecht

5:00pm- 6:00pmSwimming - Boys aHs Team Practice
Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

6:30pm- 8:00pmGNW Boys 5th Grade Basketball practice
Fieldhouse (Court C) - aHs location
7:00pm- 9:45pmAntigo Coed Volleyball League
GYM - aMs, Multi Purpose Room (M/P) - aMs location
7:15pm- 9:00pmOf Chorus Rehearsal
Room 119 (Choir Room) - aHs location
Thursday, February 7, 2019
TimeEventDetails
7:00am- 7:35amFCA (Fellowship of Christian Athletes)
Media Tech Room (M/T) -aHs Room 210-4 location

FCA Meeting - Greg Parise

FCA Meeting - Greg Parise

3:00pm- 4:00pmWeight Room
Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield

Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield

3:00pm- 6:00pmWrestling - aHs Team Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location

Wrestling Practice - Ben Olsen

Wrestling Practice - Ben Olsen

3:10pm- 3:30pmAntigo HS Pride Lesson Prep-Advisory
IMC - aHs location

Antigo Pride Lesson Prep Advisory - Anita Mattek

Antigo Pride Lesson Prep Advisory - Anita Mattek

3:15pm- 5:30pmBasketball - AHS Girls Team Practice
Fieldhouse (All-Courts) - aHs location

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker

Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker

3:30pm- 5:30pmGymnastics - AHS team practice
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location

Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula

Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula

3:30pm- 6:30pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice

3:30pm- 5:00pmSwimming - Boys aHs Team Practice

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

Boys Swim Team Practice - Ryne Levis

3:35pm- 4:30pmNew Teacher Session
IMC - aHs location
4:00pmBasketball: Girls 8th B Gamevs. Mosinee  @  Antigo Middle School
GymlocationFS
4:00pmBasketball: Girls 7th B Gamevs. Mosinee  @  Antigo Middle School
4:00pm- 5:00pmCheerleading - aHs
Commons - aHs (All-the-Commons) location

Winter Cheer Little Kids Camp - Heidi Lucas / Connie Schuessler

Winter Cheer Little Kids Camp - Heidi Lucas / Connie Schuessler

5:00pmBasketball: Girls 8th A Game  

(Cancelled)

vs. Mosinee  @  Antigo Middle School
GymlocationFS
5:00pmBasketball: Girls 7th A Gamevs. Mosinee  @  Antigo Middle School
5:30pmGymnastics: Girls 6th/7th/8th Grade MeetBus Info

Leaves:       2:20pm
Dismissal:  2:00pm
Return:       --

vs. MHLT, Mosinee, Rhinelander
 @ MHLTlocation
5:45pmBasketball: Boys JV2 GameBus Info

Leaves:       4:00pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Mosinee
 @ Mosinee High Schoollocation
5:45pmBasketball: Boys JV GameBus Info

Leaves:       4:00pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Mosinee
 @ Mosinee High Schoollocation
6:00pm- 8:00pmAntigo Gymnastics Club Twisters
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location
6:00pm- 8:00pmAntigo Youth Wrestling Club Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location
6:30pm- 8:00pmGirls GNBL Practice
GYM - aMs location
6:30pm- 8:00pmGirls GNBL Practice
Multi Purpose Room (M/P) - aMs location
6:30pm- 7:30pmHockey - aHs BOYS team practice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice

6:30pm- 8:30pmMusical - aHs Musical "Practices"
VOLM - aHs location

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella

7:15pmBasketball: Boys Varsity GameBus Info

Leaves:       4:00pm
Dismissal:  --
Return:       --

vs. Mosinee
 @ Mosinee High Schoollocation

PEP BAND

PEP BAND

8:05pm- 10:00pmMen's Basketball
GYM - aMs location