Antigo
1


  • Sunday
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 1
    9:18am - 9:48am
    8th grade academic awards presentation - Heather McCann / Matt Meronk
    3:00pm - 10:00pm
    Art Open Studio for Advanced/AP students - Justin Markgraf
    3:00pm - 6:00pm
    @Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs
    Wrestling Practice - Ben Olsen
    3:15pm - 5:30pm
    @Fieldhouse (All-Courts) - aHs
    Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris
    3:20pm - 5:00pm
    @Multi Purpose Room (M/P) - aMs
    7th Grade Girls BB practice - Rick Block
    3:20pm - 5:00pm
    @GYM - aMs
    8th Grade Girls BB practice - Jim Kondzela
    3:30pm - 5:00pm
    @Commons - aHs (All-the-Commons)
    Winter Cheer Practice - Heidi Lucas / Connie Schuessler
    3:30pm - 5:30pm
    @Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs
    Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula
    3:30pm - 5:00pm
    @Langlade County Multi Purpose Building
    Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice
    3:30pm - 5:30pm
    @VOLM - aHs
    Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella
    4:45pm
    (Rescheduled)
    @Eagle River Hockey Arena
    5:00pm - 7:00pm
    @Multi Purpose Room (M/P) - aMs
    5:00pm - 6:00pm
    @Langlade County Multi Purpose Building
    Boys Hockey Practice - Matt Borneman Video
    5:00pm - 7:00pm
    @Langlade County Multi Purpose Building
    Girls Co-op Hockey Practice at Antigo - Kelly LeVeque On Ice - 5:00-6:15 pm Dryland 6:15-7:00
    5:30pm - 7:30pm
    @Fieldhouse (All-Courts) - aHs
    Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker **Set-up for GNW tournament after practice
    5:30pm
    @Medford Area High School
    6:00pm - 7:30pm
    @Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs
    7:00pm
    (Rescheduled)
    @Eagle River Sports Arena
    GNC Tournament Round #2. Actual matchups will be determined after games of 1/24/2019.
  • 2
    8:00am - 12:00pm
    @VOLM - aHs
    Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella
    10:00am
    (Changed)
    @Hub City Gymnastics
    Invite is at Hub City Gymnastics 8773 E. 29th St Marshfield Coaches Meeting at 9:00 am March-in at 9:45 am
    10:00am
    (Changed)
    @Hub City Gymnastics
    Invite is at Hub City Gymnastics 8773 E. 29th St Marshfield Coaches Meeting at 9:00 am March-in at 9:45 am
    10:00am
    @Medford Area High School
    11:00am
    @Langlade County Multi-Purpose Building
    Langlade County Multi Purpose Rink / Hockey
    GNC Tournament 7th Place Game. Actual matchups will be determined after games of 1/29/2019. Starting times are not yet finalized.
    1:15pm
    (Changed)
    @Langlade County Multi-Purpose Building
    Langlade County Multi Purpose Rink / Hockey
    GNC Tournament 5th Place Game. Actual matchups will be determined after games of 1/29/2019. Starting times are not yet finalized.
    5:00pm
    (Changed)
    @Langlade County Multi-Purpose Building
    Langlade County Multi Purpose Rink / Hockey
    GNC Tournament 3rd Place Game. Actual matchups will be determined after games of 1/29/2019. Starting times are not yet finalized.
  • 3
    12:00pm - 2:00pm
    @Fieldhouse (All-Courts) - aHs
    Varsity Boys Basketball Practice - Ivan Flannery
    4:00pm - 5:30pm
    @GYM - aMs
    Softball Open Gym - Sandi Robrecht
    7:30pm - 8:30pm
    Baseball Open Gym - Scott Farmer
  • 4
    3:00pm - 5:00pm
    @Fieldhouse (Main Court) - aHs
    VOLUNTARY Girls VARSITY ONLY Basketball Practice - Dale Lenzner
    3:00pm - 4:00pm
    (Cancelled)
    @Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony
    Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield
    3:00pm - 6:00pm
    @Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs
    VOLUNTARY VARSITY ONLY Wrestling Practice - Ben Olsen
    3:15pm - 5:30pm
    @Fieldhouse (All-Courts) - aHs
    VOLUNTARY Boys VARSITY ONLY Basketball Practice - Ivan Flannery
    3:15pm - 5:00pm
    @Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs
    VOLUNTARY Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula
    3:15pm - 4:00pm
    @Antigo Aquatic Center (Clara R. McKenna)
    VOLUNTARY Boys Swim Team Practice - Ryne Levis
    3:20pm - 5:00pm
    (Cancelled)
    @GYM - aMs
    6th Grade Intramural Girls BB - Heather McCann & Lori Flannery
    3:30pm - 5:30pm
    @Langlade County Multi Purpose Building
    VOLUNTARY Boys VARSITY Hockey Practice - Matt Borneman On Ice
    4:00pm - 5:00pm
    (Cancelled)
    @Commons - aHs (All-the-Commons)
    Winter Cheer Little Kids Camp - Heidi Lucas / Connie Schuessler
    4:00pm - 6:00pm
    (Cancelled)
    @Room 126 - aHs
    4:30pm
    (Cancelled)
    @Northland Pines Elementary (K-6 Building).
    Per email on 2/2/19 only have 1 7th and 8th grade team
    4:30pm
    (Cancelled)
    @Northland Pines Elementary (K-6 Building).
    Per email on 2/2/19 only have 1 7th and 8th grade team 7th B & 8th B @ 4:30 / 7th A & 8th A @ 5:30
    4:30pm
    (Postponed)
    @Northland Pines Elementary (K-6 Building).
    2/4/19 games postponed due to school cancellation 7th B & 8th B @ 4:30 / 7th A & 8th A @ 5:30
    5:00pm - 9:00pm
    (Cancelled)
    Basketball Concessions - Student Council
    5:00pm - 6:30pm
    (Cancelled)
    @Langlade County Multi Purpose Building
    Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice
    5:00pm - 6:00pm
    (Cancelled)
    @Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony
    Boys Swim Team Practice - Ryne Levis
    5:05pm - 6:25pm
    (Cancelled)
    @Multi Purpose Room (M/P) - aMs
    5:30pm
    (Postponed)
    @Northland Pines Elementary (K-6 Building).
    2/4/19 games postponed due to school cancellation 7th B & 8th B @ 4:30 / 7th A & 8th A @ 5:30
    5:30pm
    (Rescheduled)
    @Arbor Vitae/Woodruff
    5:45pm
    (Postponed)
    @Antigo High School
    Court C
    5:45pm
    (Postponed)
    @Antigo High School
    Main Court
    6:00pm - 8:00pm
    (Cancelled)
    @Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs
    6:00pm - 8:00pm
    (Cancelled)
    @Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs
    6:30pm - 8:00pm
    (Cancelled)
    @Multi Purpose Room (M/P) - aMs
    6:30pm - 8:00pm
    (Cancelled)
    @GYM - aMs
    6:30pm - 7:30pm
    (Cancelled)
    @Langlade County Multi Purpose Building
    Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice
    6:30pm - 8:30pm
    (Cancelled)
    @VOLM - aHs
    Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella
    7:00pm
    (Changed)
    @Rhinelander Ice Arena
    7:15pm
    (Postponed)
    @Antigo High School
    Main Court
    7:35pm - 9:00pm
    (Cancelled)
    8:00pm - 10:00pm
    (Cancelled)
    @Multi Purpose Room (M/P) - aMs
    Boys Tennis Open Gym - Steve Wagner
  • 5
    11:16am - 12:35pm
    @Commons - aHs (All-the-Commons)
    Navy Visit - Petty Officer John Arendt **Pearl Harbor Day**
    3:00pm - 4:00pm
    @Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony
    Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield
    3:00pm - 6:00pm
    @Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs
    Wrestling Practice - Ben Olsen
    3:10pm - 4:10pm
    @IMC - aHs
    ACT Proctor Meeting - Anita Mattek
    3:15pm - 5:30pm
    @Fieldhouse (All-Courts) - aHs
    Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris
    3:30pm - 5:30pm
    @Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs
    Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula
    3:30pm - 6:00pm
    @Langlade County Multi Purpose Building
    Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice
    3:30pm - 6:00pm
    @VOLM - aHs
    Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella
    3:30pm - 5:00pm
    @Antigo Aquatic Center (Clara R. McKenna)
    Boys Swim Team Practice - Ryne Levis
    4:00pm
    (Rescheduled)
    @Antigo Middle School
    Gym
    4:00pm
    (Rescheduled)
    @Antigo Middle School
    Multi-Purpose Room
    4:00pm - 6:00pm
    @Room 126 - aHs
    4:00pm - 6:00pm
    @Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs
    MS Gymnastics Practice - Kim Swan and Jaclyn Riemer
    4:30pm - 6:00pm
    @Room 121 - Conference Room
    5:00pm
    (Rescheduled)
    @Antigo Middle School
    Gym
    5:00pm
    (Rescheduled)
    @Antigo Middle School
    Multi-Purpose Room
    5:00pm - 6:00pm
    @Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony
    Boys Swim Team Practice - Ryne Levis
    5:30pm - 7:00pm
    (Cancelled)
    @Fieldhouse (Main Court) - aHs
    5:30pm
    (Cancelled)
    @Waupaca Expo Center
    Playing Marshfield / Wi Rapids / SPASH / Waupaca Co-op Girls Hockey team at Waupaca Expo Center ANTIGO HAS CANCELED AFTER SCHOOL CONTESTS TONIGHT!
    5:30pm
    (Cancelled)
    @Waupaca Expo Center
    Playing Marshfield / Wi Rapids / SPASH / Waupaca Co-op Girls Hockey team at Waupaca Expo Center
    5:35pm - 7:30pm
    (Cancelled)
    @Fieldhouse (Court C) - aHs
    5:45pm
    (Rescheduled)
    @Mosinee High School
    5:45pm
    (Rescheduled)
    @Mosinee High School
    6:00pm - 8:00pm
    (Cancelled)
    @Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs
    6:30pm - 7:30pm
    (Cancelled)
    @Langlade County Multi Purpose Building
    Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice
    6:45pm - 10:00pm
    (Cancelled)
    @GYM - aMs
    7:15pm
    (Rescheduled)
    @Mosinee High School
    8:15pm - 9:30pm
    (Cancelled)
    @Multi Purpose Room (M/P) - aMs
  • 6
    7:00am - 7:30am
    @Media Tech Room (M/T) -aHs Room 210-4
    3:00pm - 4:00pm
    @Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony
    Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield
    3:00pm - 6:00pm
    @Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs
    Wrestling Practice - Ben Olsen
    3:10pm - 3:40pm
    @IMC - aHs
    3:15pm - 5:00pm
    @Fieldhouse (All-Courts) - aHs
    Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris
    3:20pm - 5:00pm
    @GYM - aMs
    7th/8th Girls BB Practice - Rick Block and Jim Kondzela
    3:30pm - 4:30pm
    @Media Tech Room (M/T) -aHs Room 210-4
    Antigo Youth Sessions - Veronica Krueger
    3:30pm - 4:30pm
    (Cancelled)
    @Media Tech Room (M/T) -aHs Room 210-4
    Class Dojo sessions - Jolene Koeppel
    3:30pm - 5:30pm
    @Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs
    Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula
    3:30pm - 6:00pm
    @Langlade County Multi Purpose Building
    Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice
    3:30pm - 5:30pm
    @VOLM - aHs
    Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella
    3:30pm - 5:00pm
    @Antigo Aquatic Center (Clara R. McKenna)
    Boys Swim Team Practice - Ryne Levis
    3:45pm - 6:00pm
    @Room 147 (Resource Room) - aHs
    4:00pm - 6:00pm
    (Cancelled)
    @Multi Purpose Room (M/P) - aMs
    MS Gymnastics Practice - Kim Swan and Jaclyn Riemer
    5:00pm - 6:30pm
    @Fieldhouse (All-Courts) - aHs
    Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker
    5:00pm - 6:30pm
    @GYM - aMs
    Softball Open Gym - Sandi Robrecht
    5:00pm - 6:00pm
    @Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony
    Boys Swim Team Practice - Ryne Levis
    6:00pm - 8:00pm
    @Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs
    6:30pm - 8:00pm
    @Fieldhouse (Court C) - aHs
    7:15pm - 9:00pm
    (Cancelled)
    @Room 119 (Choir Room) - aHs
  • 7
    7:00am - 7:35am
    (Cancelled)
    @Media Tech Room (M/T) -aHs Room 210-4
    FCA Meeting - Greg Parise
    11:15am - 12:35pm
    (Cancelled)
    @Commons - aHs (All-the-Commons)
    US Army National Guard Visit - SSG Magen Zirbel
    3:00pm - 4:00pm
    (Cancelled)
    @Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony
    Open Weight Room to HS Students - Dan Witman/Tom Schofield
    3:00pm - 6:00pm
    (Cancelled)
    @Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs
    Wrestling Practice - Ben Olsen
    3:10pm - 3:30pm
    (Cancelled)
    @IMC - aHs
    Antigo Pride Lesson Prep Advisory - Anita Mattek
    3:15pm - 5:30pm
    (Cancelled)
    @Fieldhouse (All-Courts) - aHs
    Girls Basketball Practice - Dale Lenzner/Bruce Brown/Carla Wissbroecker
    3:30pm - 5:30pm
    (Cancelled)
    @Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs
    Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula
    3:30pm - 6:30pm
    (Cancelled)
    @Langlade County Multi Purpose Building
    Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice
    3:30pm - 5:00pm
    (Cancelled)
    @Antigo Aquatic Center (Clara R. McKenna)
    Boys Swim Team Practice - Ryne Levis
    3:35pm - 4:30pm
    (Cancelled)
    @IMC - aHs
    4:00pm
    (Postponed)
    @Antigo Middle School
    Gym
    4:00pm
    (Postponed)
    @Antigo Middle School
    Multi-Purpose Room
    4:00pm - 6:00pm
    (Cancelled)
    @Commons - aHs (All-the-Commons)
    Winter Cheer Little Kids Camp - Heidi Lucas / Connie Schuessler
    5:00pm
    (Cancelled)
    @Antigo Middle School
    Gym
    5:00pm
    (Postponed)
    @Antigo Middle School
    Multi-Purpose Room
    5:30pm
    (Rescheduled)
    @MHLT
    5:45pm
    (Changed)
    @Tomahawk High School
    Canceled due to weather related school closing
    5:45pm
    (Rescheduled)
    @Tomahawk High School
    Game cancelled due to weather related school closing. A make up date has not yet been determined.
    5:45pm
    (Changed)
    @Mosinee High School
    5:45pm
    (Changed)
    @Mosinee High School
    5:45pm
    (Rescheduled)
    @Antigo High School
    Main Court
    **PARENT`S NIGHT** **Meet on 1/28/19 postponed due to school closings/weather No make-up date as of 1/28/19 Meet on 1/22/19 has been postponed due to weath...
    5:45pm
    (Rescheduled)
    @Antigo High School
    Main Court
    **PARENT`S NIGHT** **Meet on 1/28/19 postponed due to school closings/weather No make-up date as of 1/28/19 Meet on 1/22/19 has been postponed due to weath...
    6:00pm - 8:00pm
    (Cancelled)
    @Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs
    6:00pm - 8:00pm
    (Cancelled)
    @Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs
    6:30pm - 8:00pm
    (Cancelled)
    @Multi Purpose Room (M/P) - aMs
    6:30pm - 8:00pm
    (Cancelled)
    @GYM - aMs
    6:30pm - 7:30pm
    (Cancelled)
    @Langlade County Multi Purpose Building
    Boys Hockey Practice - Matt Borneman Off Ice
    6:30pm - 8:30pm
    (Cancelled)
    @VOLM - aHs
    Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella
    7:15pm
    (Changed)
    @Tomahawk High School
    Canceled due to weather related school closing
    7:15pm
    (Rescheduled)
    @Tomahawk High School
    Game cancelled due to weather related school closing. A make up date has not yet been determined.
    7:15pm
    (Changed)
    @Mosinee High School
    PEP BAND
    8:05pm - 10:00pm
    (Cancelled)
    @GYM - aMs
  • 8
    1:30pm - 3:00pm
    @VOLM - aHs
    3:00pm - 10:00pm
    Art Open Studio for Advanced/AP students - Justin Markgraf
    3:00pm - 6:00pm
    @Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs
    Wrestling Practice - Ben Olsen
    3:15pm - 5:30pm
    Set-up for Antigo Pride night - Heather McCann
    3:15pm - 5:00pm
    @Fieldhouse (All-Courts) - aHs
    Boys Basketball Practice - Ivan Flannery/Teale Mach/Brent Morris
    3:20pm - 5:00pm
    @GYM - aMs
    8th Grade Girls BB practice - Jim Kondzela
    3:30pm - 7:30pm
    Antigo Pride Elementary Celebration (Grades 4K-5th) - Heather McCann
    3:30pm
    @Ashland High School
    **Coach Bus** **Possible Overnight Trip - Invite is on Saturday, February 9, 2019. Leave at 3:30 pm on Friday, February 8th.
    3:30pm - 5:30pm
    (Cancelled)
    @Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs
    Gymnastics Practice - Julie Langseth and Stacy Bula
    3:30pm - 5:30pm
    @Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs
    MS Gymnastics Practice - Kim Swan and Jaclyn Riemer
    3:30pm - 5:00pm
    @Langlade County Multi Purpose Building
    Boys Hockey Practice - Matt Borneman On Ice
    3:30pm - 5:30pm
    @VOLM - aHs
    Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella
    3:30pm - 5:00pm
    @Antigo Aquatic Center (Clara R. McKenna)
    Boys Swim Team Practice - Ryne Levis
    4:00pm - 6:00pm
    @IMC - aMs
    Book Fair - Kristy Bovre Antigo Pride Elementary Celebration (Grades 4K-5th) - Heather McCann
    4:30pm - 6:00pm
    @IMC - aMs
    4k/5K registration - Kelly Fassbender
    5:00pm - 9:00pm
    Basketball Concessions - Student Council
    5:00pm - 6:00pm
    @Langlade County Multi Purpose Building
    Boys Hockey Practice - Matt Borneman Video
    5:00pm - 6:00pm
    @Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony
    Boys Swim Team Practice - Ryne Levis
    5:30pm - 7:30pm
    @GYM - aMs
    Open Gym - Antigo Pride Elementary Celebration (Grades 4K-5th) - Heather McCann
    5:30pm
    @Nagawaukee Ice Rink
    **as of 2/1/19 this is now an overnight trip. Leave at 5:30 pm from the Ice Rink on Friday, February 8th. Return all to Ice Rink on Saturday, February 9th.
    5:30pm
    @Nagawaukee Ice Rink
    **as of 2/1/19 this is now an overnight trip. Leave at 5:30 pm from the Ice Rink on Friday, February 8th. Return all to Ice Rink on Saturday, February 9th.
    5:45pm
    @Antigo High School
    Court C
    5:45pm
    @Antigo High School
    Main Court
    6:00pm - 7:30pm
    @Multi Purpose Room (M/P) - aMs
    Family Dance Antigo Pride Elementary Celebration (Grades 4K-5th) - Heather McCann
    6:30pm - 8:00pm
    Antigo Pride Elementary Celebration (Grades 4K-5th) Open Gymand Family Dance - Heather McCann
    7:00pm
    @Mullet Ice Center
    7:00pm
    @Mullett Ice Center
    7:15pm
    @Antigo High School
    Main Court
    **SENIOR NIGHT**
  • 9
    8:00am - 12:00pm
    @VOLM - aHs
    Musical practices - Mike Blood/Eunice Rice 2019 Musical - Cinderella
    8:00am - 6:00pm
    HS Regional Wrestling Concessions - RaeAnn Olsen
    8:30am - 12:00pm
    @GYM - aMs
    9:45am
    (Changed)
    @Ashland High School
    as of 1/30/19 Meet now starts at 9:45 am Coaches meeting at 9:00 pm March -in at 9:30 am
    10:00am - 6:00pm
    WIAA D1 Regional Wrestling Meet - Beth Decker / Tom Schofield
    10:30am
    @Antigo High School
    Main Court
    WIAA D1 Regional 1 Wrestling Weigh-in as 9:00 am
    1:00pm
    @UWSP Aquatics Center
    Coaches Meeting at 10:45 am Warm-ups at 11:20 am
    2:30pm
    (Changed)
    @Ozaukee Ice Center
    4:30pm
    (Changed)
    @Mosinee High School
    4:30pm
    (Changed)
    @Mosinee High School
    5:00pm
    (Rescheduled)
    @Mosinee High School
    5:15pm
    @Nagawaukee Ice Rink
    **as of 2/1/19 this is now an overnight trip. Leave at 5:30 pm from the Ice Rink on Friday, February 8th. Return all to Ice Rink on Saturday, February 9th.
    5:45pm
    (Rescheduled)
    @Mosinee High School
    6:00pm
    (Changed)
    @Mosinee High School
    6:00pm
    @Ozaukee Ice Arena
    7:00pm
    @Nagawaukee Ice Rink
    **as of 2/1/19 this is now an overnight trip. Leave at 5:30 pm from the Ice Rink on Friday, February 8th. Return all to Ice Rink on Saturday, February 9th.
    7:30pm
    (Rescheduled)
    @Mosinee High School