Antigo
1

Wednesday, June 19, 2019
TimeEventDetails
7:00am- 4:00pmSummer School - Outdoor Adventure Phy Ed
Health Room - aMs location

Summer School Phy Ed - Tom & Amy Jay Weix

Summer School Phy Ed - Tom & Amy Jay Weix

7:45am- 12:30pmCredit Recovery / Summer School
Room 147 (Resource Room) - aHs location

Credit Recovery Semester 1 - Gail Moore Grades 10-12

Credit Recovery Semester 1 - Gail Moore Grades 10-12

7:45am- 12:30pmCredit Recovery English - Summer School
Room 225 - aHs location

Credit Recovery English Semester 1 - Jason Gums Grades 10-12

Credit Recovery English Semester 1 - Jason Gums Grades 10-12

7:45am- 12:30pmCredit Recovery Math - Summer School
Room 131 - aHs location

Credit Recovery Math Semester 1 - Ben Kessler Grades 10-12

Credit Recovery Math Semester 1 - Ben Kessler Grades 10-12

8:00am- 11:00amSummer School - 1st Grade Experience
Room 123 - aHs, Room 126 - aHs location

1st Grade Experience - Cindy Tyler, Maya Anderson, & Malana Gehrke

1st Grade Experience - Cindy Tyler, Maya Anderson, & Malana Gehrke

8:00am- 11:00amSummer School - 2nd Grade Experience
Room 128 - aHs, Room 129 - aHs location

2nd Grade Experience - Jolene Koeppel, Laura Palmer, Amelia Joswiak, Missy Pregler

2nd Grade Experience - Jolene Koeppel, Laura Palmer, Amelia Joswiak, Missy Pregler

8:00am- 11:00amSummer School - 3rd Grade Experience
Room 132 - aHs location

3rd Grade Experience - Keah Mach & Lexi Matsche

3rd Grade Experience - Keah Mach & Lexi Matsche

8:00am- 11:00amSummer School - 4K

4K - Scott Hamilton & Karissa Koehler

4K - Scott Hamilton & Karissa Koehler

8:00am- 11:00amSummer School - 4th Grade Experience
Room 130 - aHs, Room 135 - aHs location

4th Grade Experience - Ashley Nueske & Rachael Boda

4th Grade Experience - Ashley Nueske & Rachael Boda

8:00am- 11:00amSummer School - 5th Grade Experience
Room 136 - aHs, Room 138 - aHs location

5th Grade Experience - Sandi Gallagher & Diane Preboski

5th Grade Experience - Sandi Gallagher & Diane Preboski

8:00am- 9:30amSummer School - Beginning Middle School Guitar
Room 118 (Band Room) - aHs location

Beginning Middle School Guitar Grades 6-8 Tami Malina

Beginning Middle School Guitar Grades 6-8 Tami Malina

8:00am- 11:00amSummer School - Engineering and Design in the Fab Lab
Room 110 - aHs, Room 111 (Fab Lab) - aHs, Room 144 - aHs location

Engineering and Design in the Fab Lab Grades 6-12 - Jordan Kratz, Mike Parizek, Amanda Opper, Bree Kratz

Engineering and Design in the Fab Lab Grades 6-12 - Jordan Kratz, Mike Parizek, Amanda Opper, Bree Kratz

8:00am- 11:00amSummer School - Kindergarten Experience
Room 140 - aHs, Room 143 - aHs location

Kindergarten Experience - Heidi Lucas & Claire Herron

Kindergarten Experience - Heidi Lucas & Claire Herron

8:00am- 11:00amSummer School - Math Booster
Room 208 - aHs location

Math Booster Frades 3-6 Julie Dobrinska & Victoria Loose

Math Booster Frades 3-6 Julie Dobrinska & Victoria Loose

8:00am- 3:00pmSummer School - Middle School Success
Room 146 - aHs location

Middle School Success - Shannon Mosher Grades 6-8

Middle School Success - Shannon Mosher Grades 6-8

8:00am- 11:00amSummer School - Saving the Planet
Room 125 - aHs location

Saving the Planet Grades 6-12 Teale Mach & Mandy Mach

Saving the Planet Grades 6-12 Teale Mach & Mandy Mach

8:00am- 10:00amSummer School - Strength & Conditioning
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs, Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

STRENGTH and CONDITIONING - Tom Schofield SUMMER SCHOOL

STRENGTH and CONDITIONING - Tom Schofield SUMMER SCHOOL

8:30am- 10:00amBasketball - AHS Girls Open Gym
GYM - aMs location

Girls BB open gym - Carla Wissbroecker

Girls BB open gym - Carla Wissbroecker

9:30am- 11:00amSummer School - Beginning Drumming Ensemble
Room 118 (Band Room) - aHs location

Beginning Drumming Ensemble Grades 6-9 Tami Malina

Beginning Drumming Ensemble Grades 6-9 Tami Malina

10:00am- 12:00pmSummer School - Weight Training & Conditioning for Females
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs, Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Weight Training and Conditioning for Females - Aimee Hein

Weight Training and Conditioning for Females - Aimee Hein

10:15am- 12:00pmBaseline Concussion Testing
IMC - aHs location

Baseline Concussion Testing - Tom Schofield High School / Middle School athletes 10:15 am and 11:00 am sessions

Baseline Concussion Testing - Tom Schofield High School / Middle School athletes 10:15 am and 11:00 am sessions

10:30am- 12:30pmCruisers Drivers Education Classroom
Room 209 - aHs location
12:00pm- 3:00pmSummer School - Art from 2-D to 3-D
Room 136 - aHs location

Art from 2-D to 3-D Grades 3-8 - Mary Krause

Art from 2-D to 3-D Grades 3-8 - Mary Krause

12:00pm- 3:00pmSummer School - Barbies & Super Heros Adventures
Room 143 - aHs, Room 144 - aHs location

Barbies & Super Heros Adventures Grades K-3 Claire Herron & Heidi Lucas

Barbies & Super Heros Adventures Grades K-3 Claire Herron & Heidi Lucas

12:00pm- 3:00pmSummer School - Digging in Nature
Room 129 - aHs location

Digging in Nature Grades 1-3 Keah Mach & Barb Brown

Digging in Nature Grades 1-3 Keah Mach & Barb Brown

12:00pm- 3:00pmSummer School - Down on the Farm
Room 130 - aHs location

Down on the Farm Grade 1 Cindy Tyler & Malana Gehrke

Down on the Farm Grade 1 Cindy Tyler & Malana Gehrke

12:00pm- 3:00pmSummer School - Dr. Seuss Summer Fun
Room 132 - aHs location

Dr. Seuss Summer Fun - Grades K-2 Scott Hamilton & Laura Palmer

Dr. Seuss Summer Fun - Grades K-2 Scott Hamilton & Laura Palmer

12:00pm- 3:00pmSummer School - Fishing Frenzy
Room 103 - aHs location

Fishing Frenzy Grades 3-5 - teachers TBD

Fishing Frenzy Grades 3-5 - teachers TBD

12:00pm- 3:00pmSummer School - Fun in the Fab Lab
Room 110 - aHs, Room 111 (Fab Lab) - aHs location

Fun in the Fab Lab Grades 2-5 - Jordan Kratz, Amanda Opper, Mike Parizek, Bree Kratz, Gail Moore

Fun in the Fab Lab Grades 2-5 - Jordan Kratz, Amanda Opper, Mike Parizek, Bree Kratz, Gail Moore

12:00pm- 3:00pmSummer School - Langlade County Adventures
Room 125 - aHs location

Langlade County Adventures Grades 6-12 - Teale Mach & Mandy Mach

Langlade County Adventures Grades 6-12 - Teale Mach & Mandy Mach

12:00pm- 3:00pmSummer School - Lego Robotics, Science, & Problem Solving
Room 142 - aHs location

Lego Robotics, Science, & Problem Solving Grades 2-5 - Dawn Walbeck & Tracey Bussey

Lego Robotics, Science, & Problem Solving Grades 2-5 - Dawn Walbeck & Tracey Bussey

12:00pm- 3:00pmSummer School - Scrapbooking
Room 127 - aHs location

Scrapbooking Grades 3-12 - Ashley Nueske & Rachael Boda

Scrapbooking Grades 3-12 - Ashley Nueske & Rachael Boda

12:00pm- 3:00pmSummer School - Sports Camp
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs location

Sports Camp Grades 4-8 - Alex Kohler

Sports Camp Grades 4-8 - Alex Kohler

12:00pm- 4:00pmSummer School Youth Theater
VOLM - aHs, VOLM Control Booth location

Summer Youth Theatre 2019 - Clarice Zimmerman & Holly Luerssen

Summer Youth Theatre 2019 - Clarice Zimmerman & Holly Luerssen

3:30pm- 5:00pmSoccer - aHs Boys Open Gym
Soccer Field (JV) - aHs location

Boys Soccer Open Gym - Ben Wilhelm

Boys Soccer Open Gym - Ben Wilhelm

4:00pm- 6:00pmAntigo Wrestling Club Greco/Roman and Freestyle Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location
5:00pm- 7:30pmGymnastics Club Recreational program
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location
5:00pm- 6:00pmYouth Tennis Lessons
Tennis Courts - Elleson location
6:30pm- 7:30pmCommunity Band Rehearsal
Room 118 (Band Room) - aHs location
Thursday, June 20, 2019
TimeEventDetails
7:00am- 8:00amAntigo Boys Basketball Camp
Fieldhouse (Court C) - aHs, Fieldhouse (Main Court) - aHs location
7:00am- 4:00pmSummer School - Outdoor Adventure Phy Ed
Health Room - aMs location

Summer School Phy Ed - Tom & Amy Jay Weix

Summer School Phy Ed - Tom & Amy Jay Weix

7:45am- 12:30pmCredit Recovery / Summer School
Room 147 (Resource Room) - aHs location

Credit Recovery Semester 1 - Gail Moore Grades 10-12

Credit Recovery Semester 1 - Gail Moore Grades 10-12

7:45am- 12:30pmCredit Recovery English - Summer School
Room 225 - aHs location

Credit Recovery English Semester 1 - Jason Gums Grades 10-12

Credit Recovery English Semester 1 - Jason Gums Grades 10-12

7:45am- 12:30pmCredit Recovery Math - Summer School
Room 131 - aHs location

Credit Recovery Math Semester 1 - Ben Kessler Grades 10-12

Credit Recovery Math Semester 1 - Ben Kessler Grades 10-12

8:00am- 11:00amSummer School - 1st Grade Experience
Room 123 - aHs, Room 126 - aHs location

1st Grade Experience - Cindy Tyler, Maya Anderson, & Malana Gehrke

1st Grade Experience - Cindy Tyler, Maya Anderson, & Malana Gehrke

8:00am- 11:00amSummer School - 2nd Grade Experience
Room 128 - aHs, Room 129 - aHs location

2nd Grade Experience - Jolene Koeppel, Laura Palmer, Amelia Joswiak, Missy Pregler

2nd Grade Experience - Jolene Koeppel, Laura Palmer, Amelia Joswiak, Missy Pregler

8:00am- 11:00amSummer School - 3rd Grade Experience
Room 132 - aHs location

3rd Grade Experience - Keah Mach & Lexi Matsche

3rd Grade Experience - Keah Mach & Lexi Matsche

8:00am- 11:00amSummer School - 4K

4K - Scott Hamilton & Karissa Koehler

4K - Scott Hamilton & Karissa Koehler

8:00am- 11:00amSummer School - 4th Grade Experience
Room 130 - aHs, Room 135 - aHs location

4th Grade Experience - Ashley Nueske & Rachael Boda

4th Grade Experience - Ashley Nueske & Rachael Boda

8:00am- 11:00amSummer School - 5th Grade Experience
Room 136 - aHs, Room 138 - aHs location

5th Grade Experience - Sandi Gallagher & Diane Preboski

5th Grade Experience - Sandi Gallagher & Diane Preboski

8:00am- 9:30amSummer School - Beginning Middle School Guitar
Room 118 (Band Room) - aHs location

Beginning Middle School Guitar Grades 6-8 Tami Malina

Beginning Middle School Guitar Grades 6-8 Tami Malina

8:00am- 11:00amSummer School - Engineering and Design in the Fab Lab
Room 110 - aHs, Room 111 (Fab Lab) - aHs, Room 144 - aHs location

Engineering and Design in the Fab Lab Grades 6-12 - Jordan Kratz, Mike Parizek, Amanda Opper, Bree Kratz

Engineering and Design in the Fab Lab Grades 6-12 - Jordan Kratz, Mike Parizek, Amanda Opper, Bree Kratz

8:00am- 11:00amSummer School - Kindergarten Experience
Room 140 - aHs, Room 143 - aHs location

Kindergarten Experience - Heidi Lucas & Claire Herron

Kindergarten Experience - Heidi Lucas & Claire Herron

8:00am- 11:00amSummer School - Math Booster
Room 208 - aHs location

Math Booster Frades 3-6 Julie Dobrinska & Victoria Loose

Math Booster Frades 3-6 Julie Dobrinska & Victoria Loose

8:00am- 3:00pmSummer School - Middle School Success
Room 146 - aHs location

Middle School Success - Shannon Mosher Grades 6-8

Middle School Success - Shannon Mosher Grades 6-8

8:00am- 11:00amSummer School - Saving the Planet
Room 125 - aHs location

Saving the Planet Grades 6-12 Teale Mach & Mandy Mach

Saving the Planet Grades 6-12 Teale Mach & Mandy Mach

8:00am- 10:00amSummer School - Strength & Conditioning
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs, Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

STRENGTH and CONDITIONING - Tom Schofield SUMMER SCHOOL

STRENGTH and CONDITIONING - Tom Schofield SUMMER SCHOOL

8:30am- 10:00amBasketball - AHS Girls Open Gym
GYM - aMs location

Girls BB open gym - Carla Wissbroecker

Girls BB open gym - Carla Wissbroecker

9:30am- 11:00amSummer School - Beginning Drumming Ensemble
Room 118 (Band Room) - aHs location

Beginning Drumming Ensemble Grades 6-9 Tami Malina

Beginning Drumming Ensemble Grades 6-9 Tami Malina

10:00am- 12:00pmSummer School - Weight Training & Conditioning for Females
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs, Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Weight Training and Conditioning for Females - Aimee Hein

Weight Training and Conditioning for Females - Aimee Hein

10:30am- 11:30amAlex Kohler camp
Multi Purpose Room (M/P) - aMs location
10:30am- 12:30pmCruisers Drivers Education Classroom
Room 209 - aHs location
12:00pm- 3:00pmSummer School - Art from 2-D to 3-D
Room 136 - aHs location

Art from 2-D to 3-D Grades 3-8 - Mary Krause

Art from 2-D to 3-D Grades 3-8 - Mary Krause

12:00pm- 3:00pmSummer School - Barbies & Super Heros Adventures
Room 143 - aHs, Room 144 - aHs location

Barbies & Super Heros Adventures Grades K-3 Claire Herron & Heidi Lucas

Barbies & Super Heros Adventures Grades K-3 Claire Herron & Heidi Lucas

12:00pm- 3:00pmSummer School - Digging in Nature
Room 129 - aHs location

Digging in Nature Grades 1-3 Keah Mach & Barb Brown

Digging in Nature Grades 1-3 Keah Mach & Barb Brown

12:00pm- 3:00pmSummer School - Down on the Farm
Room 130 - aHs location

Down on the Farm Grade 1 Cindy Tyler & Malana Gehrke

Down on the Farm Grade 1 Cindy Tyler & Malana Gehrke

12:00pm- 3:00pmSummer School - Dr. Seuss Summer Fun
Room 132 - aHs location

Dr. Seuss Summer Fun - Grades K-2 Scott Hamilton & Laura Palmer

Dr. Seuss Summer Fun - Grades K-2 Scott Hamilton & Laura Palmer

12:00pm- 3:00pmSummer School - Fishing Frenzy
Room 103 - aHs location

Fishing Frenzy Grades 3-5 - teachers TBD

Fishing Frenzy Grades 3-5 - teachers TBD

12:00pm- 3:00pmSummer School - Fun in the Fab Lab
Room 110 - aHs, Room 111 (Fab Lab) - aHs location

Fun in the Fab Lab Grades 2-5 - Jordan Kratz, Amanda Opper, Mike Parizek, Bree Kratz, Gail Moore

Fun in the Fab Lab Grades 2-5 - Jordan Kratz, Amanda Opper, Mike Parizek, Bree Kratz, Gail Moore

12:00pm- 3:00pmSummer School - Langlade County Adventures
Room 125 - aHs location

Langlade County Adventures Grades 6-12 - Teale Mach & Mandy Mach

Langlade County Adventures Grades 6-12 - Teale Mach & Mandy Mach

12:00pm- 3:00pmSummer School - Lego Robotics, Science, & Problem Solving
Room 142 - aHs location

Lego Robotics, Science, & Problem Solving Grades 2-5 - Dawn Walbeck & Tracey Bussey

Lego Robotics, Science, & Problem Solving Grades 2-5 - Dawn Walbeck & Tracey Bussey

12:00pm- 3:00pmSummer School - Scrapbooking
Room 127 - aHs location

Scrapbooking Grades 3-12 - Ashley Nueske & Rachael Boda

Scrapbooking Grades 3-12 - Ashley Nueske & Rachael Boda

12:00pm- 3:00pmSummer School - Sports Camp
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs location

Sports Camp Grades 4-8 - Alex Kohler

Sports Camp Grades 4-8 - Alex Kohler

12:00pm- 4:00pmSummer School Youth Theater
VOLM - aHs, VOLM Control Booth location

Summer Youth Theatre 2019 - Clarice Zimmerman & Holly Luerssen

Summer Youth Theatre 2019 - Clarice Zimmerman & Holly Luerssen

4:30pm Set-Up for FAB LAB - open to Community  
3:00pm- 7:00pmFAB LAB - open to Community
Room 111 (Fab Lab) - aHs location

Fab Lab open to the Community - Dave Kuhr

Fab Lab open to the Community - Dave Kuhr

9:15pm Tear Down for FAB LAB - open to Community 
5:00pm- 7:30pmGymnastics Club Recreational program
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location
5:00pm- 6:00pmYouth Tennis Lessons
Tennis Courts - Elleson location
6:00pm- 7:00pmBasketball - AHS Boys Open Gym

Boys basketball Open Gym - Ivan Flannery

Boys basketball Open Gym - Ivan Flannery

6:00pm- 7:00pmBasketball - AHS Boys Open Gym
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs location

Boys basketball Open Gym - Ivan Flannery

Boys basketball Open Gym - Ivan Flannery

6:00pm- 7:00pmSpecial Board Meeting
IMC - aHs location
7:00pm- 8:30pmSummer School - EVENING Weight Training & Conditioning
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs location

Evening Weight Training & Conditioning - Jesse Knetter (Tuesday`s) & Carla Wissbroecker (Thursday`s)

Evening Weight Training & Conditioning - Jesse Knetter (Tuesday`s) & Carla Wissbroecker (Thursday`s)

7:00pm- 8:30pmVolleyball / Girls Basketball Open Gym  

(Cancelled)

Fieldhouse (All-Courts) - aHs, Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs, Fieldhouse (Main Court) - aHs location

Volleyball/ Girls Basketball Combined Open Gyms - Jesse Knetter -(Tuesdays) / Carla Wissbroecker (Thursdays)

Volleyball/ Girls Basketball Combined Open Gyms - Jesse Knetter -(Tuesdays) / Carla Wissbroecker (Thursdays)

Friday, June 21, 2019
TimeEventDetails
7:00am- 4:00pmSummer School - Outdoor Adventure Phy Ed
Health Room - aMs location

Summer School Phy Ed - Tom & Amy Jay Weix

Summer School Phy Ed - Tom & Amy Jay Weix

7:45am- 12:30pmCredit Recovery / Summer School
Room 147 (Resource Room) - aHs location

Credit Recovery Semester 1 - Gail Moore Grades 10-12

Credit Recovery Semester 1 - Gail Moore Grades 10-12

7:45am- 12:30pmCredit Recovery English - Summer School
Room 225 - aHs location

Credit Recovery English Semester 1 - Jason Gums Grades 10-12

Credit Recovery English Semester 1 - Jason Gums Grades 10-12

7:45am- 12:30pmCredit Recovery Math - Summer School
Room 131 - aHs location

Credit Recovery Math Semester 1 - Ben Kessler Grades 10-12

Credit Recovery Math Semester 1 - Ben Kessler Grades 10-12

3:00pm- 4:00pmAntigo Wrestling Club Greco/Roman and Freestyle Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location
4:00pm- 5:00pmAntigo Wrestling Club Greco/Roman and Freestyle Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location
Saturday, June 22, 2019
Sunday, June 23, 2019
TimeEventDetails
6:30pm- 9:00pmSummer School - EVENING Weight Training & Conditioning
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs location

Evening Weight Training & Conditioning - Jesse Knetter & Carla Wissbroecker

Evening Weight Training & Conditioning - Jesse Knetter & Carla Wissbroecker

Monday, June 24, 2019
TimeEventDetails
7:00am- 8:00amAntigo Boys Basketball Camp
Fieldhouse (Court C) - aHs, Fieldhouse (Main Court) - aHs location
7:45am- 12:30pmCredit Recovery / Summer School
Room 147 (Resource Room) - aHs location

Credit Recovery Semester 2 - Gail Moore Grades 10-12

Credit Recovery Semester 2 - Gail Moore Grades 10-12

7:45am- 12:30pmCredit Recovery English - Summer School
Room 225 - aHs location

Credit Recovery English Semester 2 - Jason Gums Grades 10-12

Credit Recovery English Semester 2 - Jason Gums Grades 10-12

7:45am- 12:30pmCredit Recovery Math - Summer School
Room 131 - aHs location

Credit Recovery Math Semester 2 - Ben Kessler Grades 10-12

Credit Recovery Math Semester 2 - Ben Kessler Grades 10-12

8:00am- 11:00amSummer School - 1st Grade Experience
Room 123 - aHs, Room 126 - aHs location

1st Grade Experience - Cindy Tyler, Maya Anderson, & Malana Gehrke

1st Grade Experience - Cindy Tyler, Maya Anderson, & Malana Gehrke

8:00am- 11:00amSummer School - 2nd Grade Experience
Room 128 - aHs, Room 129 - aHs location

2nd Grade Experience - Jolene Koeppel, Laura Palmer, Amelia Joswiak, Missy Pregler

2nd Grade Experience - Jolene Koeppel, Laura Palmer, Amelia Joswiak, Missy Pregler

8:00am- 11:00amSummer School - 3rd Grade Experience
Room 132 - aHs location

3rd Grade Experience - Keah Mach & Lexi Matsche

3rd Grade Experience - Keah Mach & Lexi Matsche

8:00am- 11:00amSummer School - 4K

4K - Scott Hamilton & Karissa Koehler

4K - Scott Hamilton & Karissa Koehler

8:00am- 11:00amSummer School - 4th Grade Experience
Room 130 - aHs, Room 135 - aHs location

4th Grade Experience - Ashley Nueske & Rachael Boda

4th Grade Experience - Ashley Nueske & Rachael Boda

8:00am- 11:00amSummer School - 5th Grade Experience
Room 136 - aHs, Room 138 - aHs location

5th Grade Experience - Sandi Gallagher & Diane Preboski

5th Grade Experience - Sandi Gallagher & Diane Preboski

8:00am- 9:30amSummer School - Beginning Middle School Guitar
Room 118 (Band Room) - aHs location

Beginning Middle School Guitar Grades 6-8 Tami Malina

Beginning Middle School Guitar Grades 6-8 Tami Malina

8:00am- 11:00amSummer School - Engineering and Design in the Fab Lab
Room 110 - aHs, Room 111 (Fab Lab) - aHs, Room 144 - aHs location

Engineering and Design in the Fab Lab Grades 6-12 - Jordan Kratz, Mike Parizek, Amanda Opper, Bree Kratz

Engineering and Design in the Fab Lab Grades 6-12 - Jordan Kratz, Mike Parizek, Amanda Opper, Bree Kratz

8:00am- 11:00amSummer School - Kindergarten Experience
Room 140 - aHs, Room 143 - aHs location

Kindergarten Experience - Heidi Lucas & Claire Herron

Kindergarten Experience - Heidi Lucas & Claire Herron

8:00am- 11:00amSummer School - Math Booster
Room 208 - aHs location

Math Booster Frades 3-6 Julie Dobrinska & Victoria Loose

Math Booster Frades 3-6 Julie Dobrinska & Victoria Loose

8:00am- 3:00pmSummer School - Middle School Success
Room 146 - aHs location

Middle School Success - Shannon Mosher Grades 6-8

Middle School Success - Shannon Mosher Grades 6-8

8:00am- 11:00amSummer School - Saving the Planet
Room 125 - aHs location

Saving the Planet Grades 6-12 Teale Mach & Mandy Mach

Saving the Planet Grades 6-12 Teale Mach & Mandy Mach

8:00am- 10:00amSummer School - Strength & Conditioning
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs, Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

STRENGTH and CONDITIONING - Tom Schofield SUMMER SCHOOL

STRENGTH and CONDITIONING - Tom Schofield SUMMER SCHOOL

8:30am- 9:15amBaseline Concussion Testing
IMC - aHs location

Baseline Concussion Testing - Tom Schofield Volleyball Only

Baseline Concussion Testing - Tom Schofield Volleyball Only

8:30am- 10:00amBasketball - AHS Girls Open Gym
GYM - aMs location

Girls BB open gym - Carla Wissbroecker

Girls BB open gym - Carla Wissbroecker

9:30am- 10:15amBaseline Concussion Testing
IMC - aHs location

Baseline Concussion Testing - Tom Schofield High School / Middle School athletes

Baseline Concussion Testing - Tom Schofield High School / Middle School athletes

9:30am- 11:00amSummer School - Beginning Drumming Ensemble
Room 118 (Band Room) - aHs location

Beginning Drumming Ensemble Grades 6-9 Tami Malina

Beginning Drumming Ensemble Grades 6-9 Tami Malina

10:00am- 12:00pmSummer School - Weight Training & Conditioning for Females
Weight Room - AHS - Fieldhouse Balcony location

Weight Training and Conditioning for Females - Aimee Hein

Weight Training and Conditioning for Females - Aimee Hein

10:00am- 12:30pmVolleyball - aHs Contact Day
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs location

Volleyball Contact Days - Jesse Knetter

Volleyball Contact Days - Jesse Knetter

10:30am- 11:15amBaseline Concussion Testing
IMC - aHs location

Baseline Concussion Testing - Tom Schofield High School / Middle School athletes

Baseline Concussion Testing - Tom Schofield High School / Middle School athletes

10:30am- 12:30pmCruisers Drivers Education Classroom
Room 209 - aHs location
12:00pm- 3:00pmSummer School - Art from 2-D to 3-D
Room 136 - aHs location

Art from 2-D to 3-D Grades 3-8 - Mary Krause

Art from 2-D to 3-D Grades 3-8 - Mary Krause

12:00pm- 3:00pmSummer School - Barbies & Super Heros Adventures
Room 143 - aHs, Room 144 - aHs location

Barbies & Super Heros Adventures Grades K-3 Claire Herron & Heidi Lucas

Barbies & Super Heros Adventures Grades K-3 Claire Herron & Heidi Lucas

12:00pm- 3:00pmSummer School - Digging in Nature
Room 129 - aHs location

Digging in Nature Grades 1-3 Keah Mach & Barb Brown

Digging in Nature Grades 1-3 Keah Mach & Barb Brown

12:00pm- 3:00pmSummer School - Down on the Farm
Room 130 - aHs location

Down on the Farm Grade 1 Cindy Tyler & Malana Gehrke

Down on the Farm Grade 1 Cindy Tyler & Malana Gehrke

12:00pm- 3:00pmSummer School - Dr. Seuss Summer Fun
Room 132 - aHs location

Dr. Seuss Summer Fun - Grades K-2 Scott Hamilton & Laura Palmer

Dr. Seuss Summer Fun - Grades K-2 Scott Hamilton & Laura Palmer

12:00pm- 3:00pmSummer School - Fishing Frenzy
Room 103 - aHs location

Fishing Frenzy Grades 3-5 - teachers TBD

Fishing Frenzy Grades 3-5 - teachers TBD

12:00pm- 3:00pmSummer School - Fun in the Fab Lab
Room 110 - aHs, Room 111 (Fab Lab) - aHs location

Fun in the Fab Lab Grades 2-5 - Jordan Kratz, Amanda Opper, Mike Parizek, Bree Kratz, Gail Moore

Fun in the Fab Lab Grades 2-5 - Jordan Kratz, Amanda Opper, Mike Parizek, Bree Kratz, Gail Moore

12:00pm- 3:00pmSummer School - Langlade County Adventures
Room 125 - aHs location

Langlade County Adventures Grades 6-12 - Teale Mach & Mandy Mach

Langlade County Adventures Grades 6-12 - Teale Mach & Mandy Mach

12:00pm- 3:00pmSummer School - Lego Robotics, Science, & Problem Solving
Room 142 - aHs location

Lego Robotics, Science, & Problem Solving Grades 2-5 - Dawn Walbeck & Tracey Bussey

Lego Robotics, Science, & Problem Solving Grades 2-5 - Dawn Walbeck & Tracey Bussey

12:00pm- 3:00pmSummer School - Scrapbooking
Room 127 - aHs location

Scrapbooking Grades 3-12 - Ashley Nueske & Rachael Boda

Scrapbooking Grades 3-12 - Ashley Nueske & Rachael Boda

12:00pm- 3:00pmSummer School - Sports Camp
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs location

Sports Camp Grades 4-8 - Alex Kohler

Sports Camp Grades 4-8 - Alex Kohler

12:00pm- 4:00pmSummer School Youth Theater
VOLM - aHs, VOLM Control Booth location

Summer Youth Theatre 2019 - Clarice Zimmerman & Holly Luerssen

Summer Youth Theatre 2019 - Clarice Zimmerman & Holly Luerssen

4:00pm- 6:00pmAntigo Wrestling Club Greco/Roman and Freestyle Practice
Fieldhouse (Wrestling Room) - aHs location
5:00pm- 7:30pmGymnastics Club Recreational program
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location
Tuesday, June 25, 2019
TimeEventDetails
7:45am- 12:30pmCredit Recovery / Summer School
Room 147 (Resource Room) - aHs location

Credit Recovery Semester 2 - Gail Moore Grades 10-12

Credit Recovery Semester 2 - Gail Moore Grades 10-12

7:45am- 12:30pmCredit Recovery English - Summer School
Room 225 - aHs location

Credit Recovery English Semester 2 - Jason Gums Grades 10-12

Credit Recovery English Semester 2 - Jason Gums Grades 10-12

7:45am- 12:30pmCredit Recovery Math - Summer School
Room 131 - aHs location

Credit Recovery Math Semester 2 - Ben Kessler Grades 10-12

Credit Recovery Math Semester 2 - Ben Kessler Grades 10-12

8:00am- 11:00amSummer School - 1st Grade Experience
Room 123 - aHs, Room 126 - aHs location

1st Grade Experience - Cindy Tyler, Maya Anderson, & Malana Gehrke

1st Grade Experience - Cindy Tyler, Maya Anderson, & Malana Gehrke

8:00am- 11:00amSummer School - 2nd Grade Experience
Room 128 - aHs, Room 129 - aHs location

2nd Grade Experience - Jolene Koeppel, Laura Palmer, Amelia Joswiak, Missy Pregler

2nd Grade Experience - Jolene Koeppel, Laura Palmer, Amelia Joswiak, Missy Pregler

8:00am- 11:00amSummer School - 3rd Grade Experience
Room 132 - aHs location

3rd Grade Experience - Keah Mach & Lexi Matsche

3rd Grade Experience - Keah Mach & Lexi Matsche

8:00am- 11:00amSummer School - 4K

4K - Scott Hamilton & Karissa Koehler

4K - Scott Hamilton & Karissa Koehler

8:00am- 11:00amSummer School - 4th Grade Experience
Room 130 - aHs, Room 135 - aHs location

4th Grade Experience - Ashley Nueske & Rachael Boda

4th Grade Experience - Ashley Nueske & Rachael Boda

8:00am- 11:00amSummer School - 5th Grade Experience
Room 136 - aHs, Room 138 - aHs location

5th Grade Experience - Sandi Gallagher & Diane Preboski

5th Grade Experience - Sandi Gallagher & Diane Preboski

8:00am- 9:30amSummer School - Beginning Middle School Guitar
Room 118 (Band Room) - aHs location

Beginning Middle School Guitar Grades 6-8 Tami Malina

Beginning Middle School Guitar Grades 6-8 Tami Malina

8:00am- 11:00amSummer School - Engineering and Design in the Fab Lab
Room 110 - aHs, Room 111 (Fab Lab) - aHs, Room 144 - aHs location

Engineering and Design in the Fab Lab Grades 6-12 - Jordan Kratz, Mike Parizek, Amanda Opper, Bree Kratz

Engineering and Design in the Fab Lab Grades 6-12 - Jordan Kratz, Mike Parizek, Amanda Opper, Bree Kratz

8:00am- 11:00amSummer School - Kindergarten Experience
Room 140 - aHs, Room 143 - aHs location

Kindergarten Experience - Heidi Lucas & Claire Herron

Kindergarten Experience - Heidi Lucas & Claire Herron

8:00am- 11:00amSummer School - Math Booster
Room 208 - aHs location

Math Booster Frades 3-6 Julie Dobrinska & Victoria Loose

Math Booster Frades 3-6 Julie Dobrinska & Victoria Loose

8:00am- 3:00pmSummer School - Middle School Success
Room 146 - aHs location

Middle School Success - Shannon Mosher Grades 6-8

Middle School Success - Shannon Mosher Grades 6-8

8:00am- 11:00amSummer School - Saving the Planet
Room 125 - aHs location

Saving the Planet Grades 6-12 Teale Mach & Mandy Mach

Saving the Planet Grades 6-12 Teale Mach & Mandy Mach

8:30am- 10:00amBasketball - AHS Girls Open Gym
GYM - aMs location

Girls BB open gym - Carla Wissbroecker

Girls BB open gym - Carla Wissbroecker

9:30am- 11:00amSummer School - Beginning Drumming Ensemble
Room 118 (Band Room) - aHs location

Beginning Drumming Ensemble Grades 6-9 Tami Malina

Beginning Drumming Ensemble Grades 6-9 Tami Malina

10:00am- 12:30pmVolleyball - aHs Contact Day
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs location

Volleyball Contact Days - Jesse Knetter

Volleyball Contact Days - Jesse Knetter

10:30am- 11:30amAlex Kohler camp
Multi Purpose Room (M/P) - aMs location
10:30am- 12:30pmCruisers Drivers Education Classroom
Room 209 - aHs location
12:00pm- 3:00pmSummer School - Art from 2-D to 3-D
Room 136 - aHs location

Art from 2-D to 3-D Grades 3-8 - Mary Krause

Art from 2-D to 3-D Grades 3-8 - Mary Krause

12:00pm- 3:00pmSummer School - Barbies & Super Heros Adventures
Room 143 - aHs, Room 144 - aHs location

Barbies & Super Heros Adventures Grades K-3 Claire Herron & Heidi Lucas

Barbies & Super Heros Adventures Grades K-3 Claire Herron & Heidi Lucas

12:00pm- 3:00pmSummer School - Digging in Nature
Room 129 - aHs location

Digging in Nature Grades 1-3 Keah Mach & Barb Brown

Digging in Nature Grades 1-3 Keah Mach & Barb Brown

12:00pm- 3:00pmSummer School - Down on the Farm
Room 130 - aHs location

Down on the Farm Grade 1 Cindy Tyler & Malana Gehrke

Down on the Farm Grade 1 Cindy Tyler & Malana Gehrke

12:00pm- 3:00pmSummer School - Dr. Seuss Summer Fun
Room 132 - aHs location

Dr. Seuss Summer Fun - Grades K-2 Scott Hamilton & Laura Palmer

Dr. Seuss Summer Fun - Grades K-2 Scott Hamilton & Laura Palmer

12:00pm- 3:00pmSummer School - Fishing Frenzy
Room 103 - aHs location

Fishing Frenzy Grades 3-5 - teachers TBD

Fishing Frenzy Grades 3-5 - teachers TBD

12:00pm- 3:00pmSummer School - Fun in the Fab Lab
Room 110 - aHs, Room 111 (Fab Lab) - aHs location

Fun in the Fab Lab Grades 2-5 - Jordan Kratz, Amanda Opper, Mike Parizek, Bree Kratz, Gail Moore

Fun in the Fab Lab Grades 2-5 - Jordan Kratz, Amanda Opper, Mike Parizek, Bree Kratz, Gail Moore

12:00pm- 3:00pmSummer School - Langlade County Adventures
Room 125 - aHs location

Langlade County Adventures Grades 6-12 - Teale Mach & Mandy Mach

Langlade County Adventures Grades 6-12 - Teale Mach & Mandy Mach

12:00pm- 3:00pmSummer School - Lego Robotics, Science, & Problem Solving
Room 142 - aHs location

Lego Robotics, Science, & Problem Solving Grades 2-5 - Dawn Walbeck & Tracey Bussey

Lego Robotics, Science, & Problem Solving Grades 2-5 - Dawn Walbeck & Tracey Bussey

12:00pm- 3:00pmSummer School - Scrapbooking
Room 127 - aHs location

Scrapbooking Grades 3-12 - Ashley Nueske & Rachael Boda

Scrapbooking Grades 3-12 - Ashley Nueske & Rachael Boda

12:00pm- 3:00pmSummer School - Sports Camp
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs location

Sports Camp Grades 4-8 - Alex Kohler

Sports Camp Grades 4-8 - Alex Kohler

12:00pm- 4:00pmSummer School Youth Theater
VOLM - aHs, VOLM Control Booth location

Summer Youth Theatre 2019 - Clarice Zimmerman & Holly Luerssen

Summer Youth Theatre 2019 - Clarice Zimmerman & Holly Luerssen

3:00pm- 3:45pmBaseline Concussion Testing
IMC - aHs location

Baseline Concussion Testing - Tom Schofield High School / Middle School athletes

Baseline Concussion Testing - Tom Schofield High School / Middle School athletes

4:00pm- 4:45pmBaseline Concussion Testing
IMC - aHs location

Baseline Concussion Testing - Tom Schofield High School / Middle School athletes

Baseline Concussion Testing - Tom Schofield High School / Middle School athletes

5:00pm- 5:45pmBaseline Concussion Testing
IMC - aHs location

Baseline Concussion Testing - Tom Schofield High School / Middle School athletes

Baseline Concussion Testing - Tom Schofield High School / Middle School athletes

5:00pm- 7:30pmGymnastics Club Recreational program
Fieldhouse (Gymnastic Balcony) - aHs location
6:00pm- 8:00pmBoard of Education Meeting
7:00pm- 8:30pmSummer School - EVENING Weight Training & Conditioning
Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs location

Evening Weight Training & Conditioning - Jesse Knetter (Tuesday`s) & Carla Wissbroecker (Thursday`s)

Evening Weight Training & Conditioning - Jesse Knetter (Tuesday`s) & Carla Wissbroecker (Thursday`s)

7:00pm- 8:30pmVolleyball / Girls Basketball Open Gym  

(Cancelled)

Fieldhouse (All-Courts) - aHs, Fieldhouse (Court A) - aHs, Fieldhouse (Court B) - aHs, Fieldhouse (Court C) - aHs, Fieldhouse (Main Court) - aHs location

Volleyball/ Girls Basketball Combined Open Gyms - Jesse Knetter -(Tuesdays) / Carla Wissbroecker (Thursdays)

Volleyball/ Girls Basketball Combined Open Gyms - Jesse Knetter -(Tuesdays) / Carla Wissbroecker (Thursdays)